Kome je do morala u politici, neka ide u NSPM

Odgovor Đilasu - Jačaj, državo, sve moćnija

Komentari (31) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 sreda, 15 avgust 2018 19:12
mala primedba
Klasičan primer šta se desi kad se beznačajnoj osobi kao što je Miša Brkić učini nezaslužena čast da neko primeti i prokomentariše njegove nebuloze. Posle toga, takvi navale sa beskonačnim verbalnim dijarejama, presrećni što je neko uopšte potrošio vreme na njih. Zato ih je najbolje ignorisati.
Preporuke:
44
5
2 sreda, 15 avgust 2018 19:26
Ah
Stigao sam do "provere ideje na Beogradskoj berzi" gde se mali mešetari igraju Volstrita jelte i stao. Dalje nema potrebe čitati o idejama neoliberalnih fanatika da girice i ajkule mogu plivati u istom bazenu što je idiotluk koji na zapadu prodaju kolonijama već par vekova.
Mali narodima ostaje i u geopolitici i ekonomiji država kao jedino sredstvo odbrane od velikih ajkula oko nas. Jeste da domaće štuke (a danas i somovi nažalost) ugrabe veći deo kolača ali u prošlosti je nešto ostajalo i giricama. Danas im ne ostaje ništa ako ne računaju požutele pelene u to "nešto".
Moguće je i pored sveg negativnog iskustva prošlosti napraviti mešavinu državnog i privatnog sektora koja funkcioniše jer je laž da na zapadu nema državne ekonomije. Itekako je ima, zato i hoće da naš Telekom privatizuje nemačka država preko svog Telekoma - to se zove meka okupacija kad već tvrda nije uspela 1941.
A poljoprivreu EU subvencioniše teškim parama, samo tupavim kao u Srbiji preporučuju "tržišnu utakmicu".
Preporuke:
52
4
3 sreda, 15 avgust 2018 21:43
Zna li ovaj koliki je javni dug države Srbije...
... u ovom trenutku i ko ga je napravio.

Mislio sam da nešto zna, a on - dunster.

Još gore od toga je da je - pokvarenjak plaćenički. Nadam se da nije.
Preporuke:
24
6
4 sreda, 15 avgust 2018 23:45
Student
Svaka čast autoru, ali meni je besmisleno ovoliko rvanje s ekonomskim programom opozicije kada bi to trebalo učiniti s ekonomskom politikom vlasti.

Ispravio bih bar tvrdnji koje autor postulira, pa koristi u daljem zaključivanju.

1. U tržišnoj utakmici pobeđuju oni sa najboljom ponudom.
- Ne. Ne nužno. Tržište nagrađuje najsposobnije - ali ne nužno najsposobnije da ponude najbolji proizvod ili uslugu, već najsposobnije da npr. unište konkurenciju ili izigraju zakon.

Veliki igrači uvek mogu naći način da iz igre isteraju male početnike. Zato je važno da država sprovodi dobre zakone koji regulišu tržište, inače se ono pretvara u Divlji zapad gde važi pravo jačeg, a ne pravo.
Preporuke:
22
1
5 sreda, 15 avgust 2018 23:50
ispravno dijagnostikuje
Tu sam prestao da čitam. Jel govori neko srski jeѕik u ovoj ѕemlji? Uviđa, zaključuje...
Preporuke:
11
3
6 sreda, 15 avgust 2018 23:54
Student
2. Država nije odgovorna za dostojanstvo radnika već oni sami i njihovi poslodavci.

- I ovo je pogrešno. Država zakonima mora da reguliše radne uslove kao što su minimalna cena rada, maksimalno trajanje radnog dana, maksimalan prekovremeni rad, zabrana diskriminacije, izrabljivanja... U suprotnom ništa ne bi moglo sprečiti pojavu ropstva.

U siromašnim državama kao što je Srbija, poslodavci ucenjuju radnike i prisiljavaju ih da pristanu na nehumane uslove rada, a radnici, budući da posao ne mogu napustiti pošto je pitanje gde bi našli drugi, sve to trpe. Zadatak je države da u tim slučajevima interveniše kako bi sprečila uništenje cele jedne klase stanovništva, socijalni nemir, pobune, iseljavanje u druge, uređenije sisteme...

Ali, humanističke uloge države setiće se svi ovi kapitalistički ekstremisti onda kada njih lično pogodi tržišna utakmica.
Preporuke:
22
1
7 četvrtak, 16 avgust 2018 01:30
javni dug za "početnike"
Zna li ovaj koliki je javni dug države Srbije...
u ovom trenutku i ko ga je napravio.

+ 14.5 milijardi Miloševići, Šešelj, Vučić, Dačić
- 6.37 milijardi evra smanjili Đinđić i Koštunica
+ 6.34 milijardi evra Dačić i Tadić penzioneri i zaposleni 2008-2012
+ 6.10 milijardi evra Dačić i Vučić penzioneri i zaposleni 2012-2014
+ 5.3 milijarde Vučić i Dačić od 2015 a od 2018 i penzioneri i zaposleni

Stanje duga opšte države na dan 30.06.2018. godine iznosi 24.359.324.484 evra

Preliminarno stanje javnog duga na dan 15.08.2018. godine iznosilo je 2.855.914.116.930 dinara.

Istovremeno građani sa "smanjenim" penzijama i platama samo kod Komercijalne banke imaju na "štednji" ~ 10 milijardi evra koliko su "uštedeli od smanjenih" primanja.

Još uvek nije otplaćeno 1.15 milijardi evra Miloševićevog duga nego plaćamo kamatu već 28 godina.

Javni dug nije problem jer se sav novac nalazi kod građana i pripadnika vlasti u zadnjih 28 godina zajedno sa "privrednicima"
Preporuke:
5
4
8 četvrtak, 16 avgust 2018 06:38
"Panter" - Odgovor Miši Brkiću (1)
Tokom 60-ih godina kada su u Zapadnoj Evropi dominirale državne, intervencionističke politike, prosečan ekonomski rast je iznosio 3,5 odsto da bi posle masovnih privatizacija javnog sektora (sprovedenih u skladu sa neoliberalnom doktrinom), pao na 1,4 odsto 80-ih godina i 1,1 odsto krajem 90-ih godina.
Period državnog intervencionizma koji je u Z. Evropi trajao od 1945. do 1975. godine se i ZVANIČNO U EKONOMSKOJ ISTORIJI naziva „Trideset veličanstvenih“. Ni pre ni posle toga zapadnoevropske zemlje nisu uspele da ostvare tako visoke stope ekonomskog rasta i tako visok standard VEĆINE građana. Treba reći da je Francuska u to vreme i zvanično imala plansku privredu što joj je omogućilo da podnese troškove ratove dekolonizacije, posebno rata u Ažiru, a da istovremeno uspešno konkuriše privredama ostalih evropskih zemalja.
Preporuke:
18
3
9 četvrtak, 16 avgust 2018 06:40
"Panter" - Odgovor miši Brkiću (2)
Privreda koja većinski počiva na privatnoj svojini neminovno posle određenog perioda zapada u krizu iz koje je spašava D R Ž A V A. To se desilo za vreme velike krize 30-ih godina, to se desilo i 2008. „Efikasna“ privatna preduzeća i privatan finansijski sektor u Z.Evropi i SAD su 2008. bili bankrot. Od bankrotstva ih je spasla država koja je preuzela, tj. koja je na građane prevalila astronomske dugove „uspešne i efikasne“ privatne privrede mada bi ova po zakonima tržišta trebalo da propadne. Problem je što bi to značilo i propast tih država. Pošto ne mogu to sebi da dopuste ove države su preuzele na sebe da otplaćuju dugove „uspešnih“ privatnih korporacija i njihovog „uspešnog menadžmenta“. Ali ti dugovi su astronomski a države mogu da ih otplaćuju jedino iz poreza koji iscede od građana ili zaduživanjem na finansijskom tržištu. Pošto su građani osiromašeni a države pod pritiskom krupnog kapitala ne mogu adekvatno da oporezuju dobit korporacija - to se sve više zadužuju.
Preporuke:
18
1
10 četvrtak, 16 avgust 2018 06:43
"Panter" - Odgovor Miši Brkiću (3)
Prema zvaničnoj statistici Evropske unije, Evrostatu, ukupan dug zemalja EU iznosio je 2017. godine preko 12 hiljada milijardi evra. Više od dve hiljade milijardi evra duguju sledeće države: Italija (2.263 mlrd), Francuska (2.218 mlrd), Nemačka (2.093 mlrd) i V. Britanija (2.031 mlrd).
Otplata tih dugova opterećuje ove zemlje tako da one već 20 godina ekonomski stagniraju a na globalnom tržištu gube utakmicu sa zemljama u kojima država i dalje ima veliku ulogu u ekonomiji.Trgovinski rat koji je počeo predstavlja pokušaj Zapada da sankcijama nametnutim Rusiji i Kini reši ove probleme.
Uzgred, javni dug Hrvatske je 2017. iznosio 38 milijardi evra a Slovenije 32 milijarde.
Preporuke:
13
1
11 četvrtak, 16 avgust 2018 07:10
Urosius @ Student
Brkić je sve u pravu.

Znaš kako kažu:

Radnik obespravljen, malo plaćen, robovski uslovi rada, a opet niko neće da iskorišćava srpskog radnika bez subvencija.

Misli o tome.

Domaći za tebe je da proučiš zašto je liberalni kapitalizam najbolji ekonomski sistem koji ostvaruje najveći napredak.

Zašto su sve naše firme samoupravnog socijalizma propale koliko god to hvalili stariji socijalisti i komunisti i zašto je preterano mešanje države u privredu najčešće jako loše.


Srbija je najsiromašnija zemlja u Evropi i to nije bez razloga.

A razlog je upravo taj socijalistički mentalitet - da se samo ljudi uglave u državno preduzeće i tamo parazitiraju.

Skoro nijedna firma nije uspešno poslovala...

Taj Čile je 1952.godine bio možda i najsiromašnija zemlja na svetu - samo go kamen i prnje

A sada Čile ima plate od 1.000 evra jer je Pinoče uveo liberalni kapitalizam

Kakvo je stanje u Venecueli??

Sve mi se čini da će za 30 godina tako biti i u Srbiji.
Preporuke:
3
23
12 četvrtak, 16 avgust 2018 14:51
Ujka Vasa
Kakvu školu ima ovaj Miša Brkić?
Preporuke:
7
2
13 četvrtak, 16 avgust 2018 19:59
Student @Urosius
Nisam govorio o tome o čemu ste pisali, već da država mora zakonima da zaštiti radnike od izrabljivanja, kao i da tržište ne nagrađuje samo kvalitet ponude.

Danas, kod nas radnike izrabljuju kako domaći poslodavci (bez subvencija) tako i strani (sa subvencijama). A izrabljuju ih zato što je to država omogućila. Ako se država ne umeša i ne zaustavi tu sramnu praksu, ili će se suočiti sa socijalnim nemirima i radničkim pobunama, ili sa nezaustavljivim odlivom radne snage.
Preporuke:
11
0
14 petak, 17 avgust 2018 00:54
Nemanja@Urosius
Dajete zadak studentu a sami niste bili u stanju da definisete ste je liberalni kapitaliam.Zasto ne objasniste studentu sta su sve te zemlje pre nego sto su postale kapitalisticke i neoliberlna radile?Sto ne objaniste na primeru amerike i britanije kako su one to postale mocne i velike i neoliberlna posle vekova i vekova kolonijalizma,istrebljivanja,pljackanja tudjih bogastava i drzavnog protekcionizma?

Mislite da ste se prekljuce rodili i da od tad pocinje svet.Zato studentu da uci i citaj,ali malo dalje i dublje da bi dosao do formule kako je britanija mocna i velika.Secam se ja ovog urosiusa koji mi je pricao ovde pre par meseci o nekim bunar zemljama kao sto je rumuniaj i bugarska koje su uspene i moderne jer su neoliberalne,samo nije objasnio sto je cetvrtina rumunije napustila istu tu neoliberlnu uspesnu rumuniju.

Pitaj ti studente urosiusa koje su to uspesne zemlje primenjivale neoliberalni kapitalizam i postale uspesne u evropi,i ciji mi to primer treba da sledimo.
Preporuke:
8
1
15 petak, 17 avgust 2018 00:59
Nemanja@Urosius i student
Sto se tice nasih propalih socijalistickih firmi,pa kako ako su tako bile propale i nisu nista valjle sto ih vi neoliberalisti niste spalili do temelja nego ste se uhvatili za njih ko pijani plota i brze bolje prodavali/

Jako je zanimljiva teorija da srbija da bi dokazala svoj uspeh i dobila prolaznu ocenu kod neoliberalista nesposobna da bilo sta stvori prodaje samo ono staro sto ima,a sto je uzgred po njima jako neuspesno.Sto niste 6 oktbora sve unistii,sve spalili i onda u neoliberlanom sistemu gradili ispocetka i iznova?

Mi smo ovde mali neolibarliste koji su nam solili tu istu pamte pa brze bolje prodali deo jata da bi sa privatnim arapskim partnerom bio uspesan.Kad gle cuda mi danas vidimo da je jat u plusu bio samo jer ga je drazava finansiral subvencijama.Znaci kad drzava finasira jat u nasem vlasnistvu to je lose,kad to isto radi samo kad ga za tepsiju ribe i tudji gros proda drugome to je u dugu neoliberlizma.
Preporuke:
6
0
16 petak, 17 avgust 2018 01:09
Nemanja@Urosius i student
Stanje u Venecueli je posledica mesanja istih tih neoliberalista u jednu suverenu samostalnu drzavu.Pustite njih da rade sta znaju i kako umeju,i sigurno stanje nece biti takvo kakvo je sad.U krajnjem slucaju venecuela za vreme uga cavesa je pokazala kako moze da se radi i da se napreduje i te kako,cile je tad mogao samo da im pozavidi.

Naravno student uvek moras da ockeujes da kad pricas sa ovim laznim neoliberalistima,i drugosrbijancima da ce kao argumente da koriste laz i izmisljotine.Zato imamo coveka koji mrtav ladan lupi kako je prosecna plata u cileu 1000 evra,pri tome verovatno neznajuci ni cile na mapi da nadje a kamoli kolika je njiova plata.

Ja cu ti reci kako stoje stvari u cileu.Prvo spominje neku 1952 godinu,kakve to veze ima sa pinoceom koji je dosao 21 godina kasnije?Sto ne kazet kakvu je procvat doziveo za vreme prve godine Aljendeve vladavine?
Preporuke:
6
1
17 petak, 17 avgust 2018 08:01
Urosius
@Student

Pogledaj ovaj video - jedan od glavnih teoretičara neoliberalizma o zaštiti radnika
https://www.youtube.com/watch?v=7P8wm16y4hA

Ako te više zanima informiši se o liberalnom kapitlaizmu/neoliberalizmu i po meni je to stvarno prava stvar za Srbiju jer ovako ćemo propasti kao narod.

@Nemanja

Većina srpskih firmi je loše poslovalo.
Za vreme SFRJ se dobro živelo jer su SAD davale jeftine kredite, pomoć i politički su ugovoravani poslovi i narudžbine kod SAD, Zapada i Nesvrstanih

Te firme se nisu borile na tržištu već koristile političke beneficije

Evo primer NIS je loše poslovao i sa minusom i od kad je prodat Rusima puni budžet od poreza u velikom procentu - beše 18% kad sam zadnji put gledao

RTB Bor pravi minus od 150 miliona evra
Sartid minus od 120 miliona evra
JP Putevi minus od 108 miliona evra


I vremenom sistem će pući jer najbolji mladi ljudi odlaze i oni koji imaju pare i umeju da zarade, a ostaju penzioneri i javni sektor
Preporuke:
0
6
18 petak, 17 avgust 2018 08:07
Urosius @ Nemanja
Amerika je maltene kolevka neoliberalizma

Priče o pljačkanjima Indijanaca i crnaca meni ipak nisu ozbiljne

Ekonomija je živa stvar i sve zavisi od trenutnog uspeha, a ne prošlih.

Irska je bila veoma siromašna i okupirana vekovima, a sada je na nivou Švajcarske verovali ili ne...

Razlog su EU fondovi za razvoj infrastrukture i američke investicije, dobrim delom u IT

I "zli Englezi" nisu uspeli da zaustave razvoj zemlje odakle su sprovođeni teroristički napadi protiv njih i koja im je bila veliki neprijatelj

Evo uzmite Portugal koji je bio kolonijalna sila, a danas ima veoma slabu ekonomiju dok
Preporuke:
0
6
19 petak, 17 avgust 2018 08:52
Urosius @ Nemanja
I za jednu jedinu godinu je Aljende od jedne od najsiromašnijih zemalja na svetu napravio raj? :)

A realnost je ovo https://en.wikipedia.org/wiki/Economic_history_of_Chile
During 1972, the macroeconomic problems continued to mount. Inflation surpassed 200 percent, and the fiscal deficit surpassed 13 percent of GDP. Domestic credit to the public sector grew at almost 300 percent, and international reserves dipped below US$77 million. Real wages fell 25 percent in 1972[106]


Jednu jedinu godinu?! :)

Jeste li svesni koliko ste neralni??

I Čile zaista po statistikama ima 3 puta veću platu od Srbije
https://www.quora.com/How-much-is-the-minimum-wage-in-Chile-and-how-much-does-it-take-to-live-well-in-Santiago

A davno sam našao članak da je Čile 1952 bio najsiromašnija zemlja na svetu

I za 60 godina od Tanzanije su postali pristojna zemlja, a naši samoupravljači su sve dobro upropastili
Preporuke:
0
3
20 petak, 17 avgust 2018 22:05
Student @Urosius
Pa u tome je upravo i deo problema.

Radnici kod nas nemaju alternativu i onda poslodavac može da ih ucenjuje i primora da pristanu na teže uslove rada ili da dobiju otkaz. Jedina zaštita koju oni mogu da imaju jeste ona koju im pruži država svojim zakonima.

Čak i u tom klipu se kaže da radnike ne štiti njihov poslodavac, već postojanje drugih koji im daju slobodu izbora.
Preporuke:
3
0
21 subota, 18 avgust 2018 06:27
Urosius @ Student
E to je nešto što se zove tranzicija, prelazni period, samo što će kod nas večno da traje jer ne vodimo pametnu ekonomsku politiku.

Kada para nema prosto ih nema i ne vredi ti ništa.

Na Jugu Srbije radnici moraju deo minimalca da vraćaju poslodavcu inače dobijaju otkaz tako da ni minimalci nisu rešenje.

Ne može država mnogo da učini u privredi.

Kinezi su radili za šaku pirinča i izgurali su taj sirotinjski deo i sad žive pristojno, a mi ćemo mislim sve više siromašiti

Inače ko ne zna u Kini su jako mali porezi i dobri uslovi za poslovanje, a to su upravo principi liberalnog kapitalizma

Rezultat je da mnogi američke kompanije svoje pare drže u Kini

Sada u Kini imaš oko 400 milijardera, a upravo je broj milijardera pokazatelj prisutnosti neoliberalizma/liberalnog kapitalizma kakogod.

Posebna klasa sposobnih ljudi stvara napredak, a to su kapitalisti, preduzetnici.
Preporuke:
0
5
22 subota, 18 avgust 2018 08:47
Student @Urosius
Na Jugu Srbije radnici moraju deo minimalca da vraćaju poslodavcu inače dobijaju otkaz tako da ni minimalci nisu rešenje.
Ne može država mnogo da učini u privredi.


Rešenje je da država sprovede sopstvene zakone i inspekcijama otkrije takve malverzacije kako bi te poslodavce kaznila i od njih napravila primer za druge.

Nikada se kod nas neće razviti ekonomski sistem ako vlada pravno bezakonje. Naravno, možda poslodavci misle da ovakvo bezakonje njima više odgovara - ali se varaju. Ovakva praksa dovešće do izumiranja stanovništva, odliva radno i reproduktivno sposobnih građana i na kraju do gašenja kompanija istih tih poslodavaca pošto će nestati tržište za njihove proizvode i usluge. Naravno, uvek se mogu okrenuti globalnom tržištu, pa izvoziti, ali na globalnom tržištu vlada i globalna konkurencija, traže se kvalitet i inovacije, a bez kvalifikovane radne snage - koja je prethodno oterana u emigraciju - ni domaći poslodavci neće imati šta da traže na stranim tržištima.
Preporuke:
4
0
23 subota, 18 avgust 2018 08:52
Student @Urosius
Zapravo, pod znakom je pitanja i njihov opstanak na domaćem tržištu pošto ga na njemu uvek mogu ugroziti stranci svojim kvalitetnijim proizvodima i uslugama - kvalitetnijim zato što je imao ko da ih osmisli i proizvede za njih.

Naravno da kad ovako uopšteno pričamo uvek može da se pronađe neka grana privrede za koju ovo ne važi (sasvim), ali, generalno gledano, stvari stoje tako.
Preporuke:
3
0
24 subota, 18 avgust 2018 14:52
Urosius @ Student
I odmah bi da zatvaraš firme koje ne prijave vlasnika ili daje pare ispod minimalca?

Zar nije logičnija neka kazna umesto da odmah otimaš tuđi hleb i to ne samo kapitalistički već i radnički jer onda će ostajati i radnici bez posla ako se firme zatvore.

Vi ne shvatate da je KAPITALISTA NAJVEĆA SVETINJA!

On stvara novu vrednost "najlepšom magijom" koja se zove PREDUZETNIŠTVO!

Radnici sa srpom i čekićem ne mogu ništa da urade nikad i nisu.

I dok takav mentalitet budemo imali i maltretirali kapitaliste kao što sada radimo biće upravo ovako - Venecuela nam se smeši gde ljudi love pacove po ulici ne bi li se prehranili.


Brine vas konkurencija - mene ne brine, konkurencija je zdrava, a SRB nije bitno tržište

Srbija ima bescarinski izvoz u SAD, ali niko to ne ume da iskoristi jer nemamo dovoljno preduzetnika - svi koji vrede beže
Preporuke:
0
4
25 subota, 18 avgust 2018 21:13
Student @Urosius
Ja sam napisao da preduzetnika treba kazniti i od njega napraviti primer za druge. Nisam pominjao gašenje.

kako bi te poslodavce kaznila i od njih napravila primer za druge


Kapitalizam i slobodno tržište ne znače apsolutnu slobodu poslodavca i nepostojanje i nepoštovanje propisa. Možda naši ljudi tako naivno zamišljaju preduzetništvo, ali nije tako.

Pominjao sam konkurenciju kako bih pokazao da bez kvalifikovane radne snage, a takva će, kao i nekvalifikovana, pobeći iz Srbije i njenih radnih uslova, nijedna domaća firma ne može, dugoročno gledano, postići niti očuvati konkurentnost. Nisam protiv konkurencije, naprotiv.

Gubitak konkurentnosti počeće gubitkom radne snage, a do odliva radne snage dolazi, između ostalog, i zbog statusa kakav radnici uživaju kod naših preduzetnika i kapitalista koji misle da su svete krave i da im je zato sve dopušteno, ali nije.
Preporuke:
4
0
26 utorak, 21 avgust 2018 02:12
Nemanja@Urosius
Za vasu tvrdnju da je privatni kapital znaci uspeh dovoljna su mi samo dva argumenta da bi vam pokazao kako ste vi nerelni.

Prvo spisak duznika prema evidenciji poreske uprave nam pokazuje da je od 10 najvecih duznika osam privatnici.Istine radi najveci duznik je borba,firma jos uvek u vecinskom vlsnistvu drazave srbije.Znaci ostalih osam od najduznih drazavi srbji po osnovu poreza su privatnici,i ta lista nam i te kako govori da privatni kapitl nije po pravilu jedini dobar i da te kako moze da bude duzan.

Drugi argumetn upravo taj sartid.Jer ja vas podsecam da pod vasom neolibealrnom mantrom drzavno lose,privatno dobro sartid je opljackan i na nezakonit nacina prodat ju es stilu.Sta je posledica ,taj isti jeues stil je zaduzio,unistio i samo nam predao sartid i na tom primeru i te kako dokazao da i privatizacija i prodaja privantom vlasniku zna da bude losa i da zaduz preduzeca i posalje na dobos.Znaci nije samo drzava kao vlasnik zaduzila sartidu,nju je dokusurio
Preporuke:
3
0
27 utorak, 21 avgust 2018 02:13
Nemanja@Urosius
privatni vlasnik i privatizacija.Mnoge firme su bud zasto preko noci prodate privanticiam koji ce poslovati u trznm usloviam pod nevidljivom rukom ponude i potraznje,a posledica je ta da u vecini tih nekad drzavnih sad privatnih firmi je korov u dvoristu,a katanci na halama.Naravno,sve one su ostale duzne drazvi.

Sta bi od nasih privantih firmi pogotovo stranog kapitala ostalo da nemaju subvencije,da nemaju otpis po osnovu poreskih potrazivanja bojim se da bi se na preste jedne ruke moglo nabrojati.Toliko o tom uspesnom privantom kapitalu koji na osnovu subvencija ovde posluje,koji ostaje duzan i stalno je u vrhu duznika na poreskim listama.Nisu gradjane srbije zaduzili i ojadili samo drzavne firme,nego su nama duzne i privante firme koje mi finasiramo nasim parama i koje su ostale duzne po osnovu poreza i otisle odavde.
Preporuke:
3
0
28 utorak, 21 avgust 2018 02:18
Nemanja@Urosius
Sto se tice amerike,da nece mozda negirati i genocid i potpno unstenje domoradackog stanovnistva od strane belaca?Da necete mozda mi pricati neku novu istoriju po kojoj do pre sto godina u americi nije bilo ropstva nad crncima?Ili cet mi pricati pricu o evropskim zemljama koje nisu imale kolonije svojoj po africi i koristili dzabe resurse africkih naroda pri tome njih drzeci u ropstvu ili najboljem slucaju getu opasanog zicom?Istine radi u toj zici nije bilo struje,eto i evropljani su humani.

Mi smo o irskoj vec pricali,i ja sam vama rekao kako se irksa razvila.Ali evo ponovicu jos jednom u nadi da cete ovaj putt zapamtiti.Irska se obogatila onda kad su americki kapital pre svega iz susedne britnije presao u irsku iz dva razloga.Prvi je bila jefitnija radna snaga,a drugi je bio razumljiv pravni sistem anglosaksonski koji imaju i amerikanci i naravno jezik.Mi nemamo nista od toga.I tad sam vam rekao ,i to ste zaboravili,ta prica o pomeranju kapitala vise na pije vodu.
Preporuke:
3
0
29 utorak, 21 avgust 2018 02:24
Nemanja@Urosius
taj proces je odavno gotovo,jos pre 20 godina kad se iz zapadne evrope pomerio u istocnu,nazalost mi smo tad ratovali,bili pod sankcijama i sta sve nismo.Znaci ta prica vasa,kako cemo mi uci u eu,uvesti neoliberalni sitem i onda ce kapitl se pomeriti iz istocne evrope kod nas je smesan.Kod nas moze da dodje za dzabe zemljiste,infrastrukturu,ne niske poreze nego nikakve poreze dzabe i jeftinu radnu snagu neke firme koje ce ovde da razvrstavaju kablove i da nasa deca rade za 20 000.E to je nasa budcnost sa eu,to je nasa jedina prica.Ko god se sa tim ne slaze,on mora da ponudi nesto drugo,nesto novo,a ne da srpsku privrdu lecim sredstvima koja ne postoje,koja su prosla prica i za koje smo zakasnili.

Kakvim vi pricate principima liberalngo kapitalizma,princip liberlanog kapitalzima su i trzisni uslovi i nevidljiva ruka a vi imate ovde vesna na nspm da ce firma koja prozivodi gume u zrenjanin doci ukoliko se sa tim slozi ministarstvo privrede kine.I vi meni pricate o neolibralnom
Preporuke:
3
0
30 utorak, 21 avgust 2018 02:25
Nemanja@Urosius
kapitalzmu i njegovom principu da drzava odlucuje da li ce neko da otvori firmu hiljada kilometar dalje od maticne zemlje.

Da realan sam,zato sto znam nesto i istoriji cilea.I da aljende je uspeo za samo godinu dana da napravi pomak.To sto je u duhu demokratsko neoliberalnog kapitalizma jedna druga zemlja ulozila 100 milijardi u jendo diktatora pinocea agenta cije i srusila jednog demokratski izabranog predsednika to je tek druga prica o kojoj bi mogli da pricamo.

Vi uporno meni pricate o cileu danas,kake veze cile danas ima sa pinoceo kojeg je narod oterao pre 30 godina?Sto ne kazete da su socijalisticke vlasti one koji su protiv pinocea bile te koje su cile dikli na taj nio koji vi danas pricate.Vi pricate o cileu i nekim podacima,sa kojima pinoce nema nikve veze,jer se oni desavaju 20-30 godina kasniej i to sa socijalistickim vladama i predsednicima.Danas je u cielu tek prvi put neki politiar udesn na vlasti od odlaska pinocea.
Preporuke:
3
0
31 četvrtak, 30 avgust 2018 10:28
paja patak
treba uzeti 'ozbiljno' razmisljanja najveceg buduceg ekonomiste,koji je u vreme krize 2008g. imao stav da mala,ojadjena i siromasna Srbija treba da pomogne(bas tako je izjavio,prema stampi)u resavanju velike krize liberalnog modela ...koji genije...ne znamo koga imamo!!!???
Preporuke:
0
0

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner